Mitali ja 16 noususijaa ensimmäisessä Luokkakilpailussa Turussa

21.10.2018












































Turun NV järjesti mallikkaasti kauden ensimmäiset luokkakilpailut 20.-21.10.2018. Kupittaan hallilla kisattiin joukkueiden luokat sekä yksilöluokat 2 ja 5. SVS-seuroilla runsas osanotto ja hienot tulokset

Kuvia voi lähettää Slackissa #kisakuvat_syksy2018, kiitos lähettäjille!


Joukkueiden luokkakilpailu
 
SVS-kaupungeista elokuussa kerätyistä joukkueista kaksi kilpaili Kupittaalla lauantaiaamuna. Joukkueiden taitavat yksilöt ovat alkaneet hitsautua yhteen ja tuottaa jo joukkueelta näyttävää tulosta ;).
 
Luokka 6  
Prenuorten mestaruuskilpailuihin (marraskuun lopussa) valmistautuva SVS Prenuoret 1 (Thea Haiba 2006, Wilma Hassinen 2007, Aino Lehmusvaara 2007, Mette Merisalu ja Anna Sadouskaya 2008) voimisteli sijalle 5. Naruohjelman tuoreista vaikeutuksista kulki 2/3 ja uusimmat säädöt päästään tarkistamaan Elise Cupissa 27.10.2018.

JM-luokka
Nuorten SM-kilpailuun valmistautuva SVS Nuoret (Jenny Hämäläinen 2003, Sofia Kabonen 2006, Elviira Niiranen 2005, Erica Ojala 2005, Erika Räsänen 2004) kilpaili muokatulla Voimisteluliiton koreografialla sijalle 3. Pronssimitalit kaulaansa saaneen joukkueen kilpailu sujui ilahduttavasti  jopa yli harjoitustason.

Luokka 2
Isossa 171 voimistelijan luokassa saavutettiin niinikään hieno SVS-menestys:

Upeat 14 iloista nousijaa ja Viktoriialla "Vikalla" pronssimitali vaivaisen 0,1 pisteen päässä.

1. kategoria
...
4. Viktoriia Kudlenko 2009 SVS Espoo
...
11. Neela Poutala 2010 SVS Vantaa 
...
14. Maria Ahmedzanova 2010 SVS Helsinki
...
22. Susanna Ilina 2010 SVS Espoo
...
30. Katriina Koukkari 2008 SVS Helsinki
...
47. Kaisla Koskinen 2009 SVS Vantaa

1 kategoriaan sijoitettiin 49 voimistelijaa, 6 SVS-voimistelijaa 

2. kategoria (aakkosjärjestyksessä)  

Anni Kuhn 2009 SVS Helsinki
Julia Kuusisto 2010 SVS Espoo
Eva Orlova 2010 SVS Helsinki
Alva Pakka 2008 SVS Espoo
Iris Tulikoura 2010 SVS Espoo
Katerina Ulitska 2008 SVS Vantaa
Ella Winberg 2009 SVS Helsinki
Jade Wass 2009 SVS Vantaa

2. kategoriaan sijoitettiin 52 voimistelijaa, 8 SVS-voimistelijaa

Yhteensä 171 voimistelijaa, 16 SVS-voimistelijaa

Yksilöluokka 5
Ilonaiheita saatiin myös sunnuntaina kun joukkueiden tytöt jatkoivat urakointia vielä yksilöluokassa: SVS Edustusryhmän voimistelijat Jenny ja Wilma sijoittuivat mainiosti 7 joukkoon ja saivat luokkaan 6 oikeuttavat noususijat. 
...
4. Jenny Hämäläinen 2003 SVS Vantaa
...
7. Wilma Hassinen 2007 SVS Vantaa
...
39 voimistelijaa, 4  voimistelijaa SVS Edustusryhmästä, 2 noususijaa


Onnittelut voimistelijoille sekä taitaville SVS-valmennusteameillemme, kiitos rankasta ja keskittymiskykyä haastaneesta kisasta tuomareillemme Helena Hirvonen, Kiia Huotari, Jasmin Josefsson.
  
Seuraavan kerran nousuja voi yrittää keväällä luokkakilpailuissa sekä Voimistelupäivillä. Kausi jatkuu joukkueiden kilpailuilla sekä Luokkakilpailujen 1,4 JM ja M-luokilla Mikkelissä marraskuun alussa sekä luokilla 3 ja 6 Vaajakoskella joulukuun alussa.

TULOKSET