SVS-mitalitahti jatkui myös kolmansissa luokkakisoissa, kahdeksan noususijaa yksilöluokissa

6.5.2018

Kristina Haiban ja Lilja Kabosen kuvia alla:
Thealla oli rankka päivä, mutta kunto oli kohdillaan ja noususija saavutettiin joukkueurakoinnin ohella!
Kristina Haiban ja Lilja Kabosen kuvia alla: Thealla oli rankka päivä, mutta kunto oli kohdillaan ja noususija saavutettiin joukkueurakoinnin ohella!
Sofia hienosti 5. luokassa 5.!
Sofia hienosti 5. luokassa 5.!
2006-2009 joukkue suoriutui välineteknisesti haastavasta  ohjelmasta mallikkaasti
2006-2009 joukkue suoriutui välineteknisesti haastavasta ohjelmasta mallikkaasti
Keilajoukkueen alku
Keilajoukkueen alku
Jasmin Josefssonin kuvia alla:
Keilajoukkueen posa
Jasmin Josefssonin kuvia alla: Keilajoukkueen posa
Keilajoukkueen toinen posa
Keilajoukkueen toinen posa
Lotan ja Sofian kauniit spagaatit
Lotan ja Sofian kauniit spagaatit
Sofia, Thea ja Lotta
Sofia, Thea ja Lotta
Sofia ja Lotta
Sofia ja Lotta
Sara, Sofia ja Tiina
Sara, Sofia ja Tiina
Sara, Sofia ja Tiina
Sara, Sofia ja Tiina
Tiinan notkea ristivaaka
Tiinan notkea ristivaaka
Vlada Pillin kuvia alla:
5. luokan palkintojenjako
Vlada Pillin kuvia alla: 5. luokan palkintojenjako
1.luokan joukkueiden palkintojenjako
1.luokan joukkueiden palkintojenjako
Iloiset Pionit
Iloiset Pionit
mitalit kaulassaan...
mitalit kaulassaan...
Linnea iloisena 1-kategoriapaikasta ja noususijasta
Linnea iloisena 1-kategoriapaikasta ja noususijasta
Maarian tasapaino
Maarian tasapaino
Ilonan alkuasento
Ilonan alkuasento

Hämeenlinnan Voimisteluseura järjesti kevään 3. luokkakilpailut 5.-6.5.2018. Tavastia-Areenalla kisattiin joukkueluokissa sekä yksilöiden luokissa 2 ja 5

Lauantaina kisattiin luokkien 1, 2, 3, 5 ja 6 joukkueilla sekä yksilöluokassa 5

Mitaleita saatiin jälleen SVS-seuroille, kun SVS:n Lauttasaaren 2008-2009 syntyneiden 1. luokan joukkue "Pionit" voimisteli iloisesti pronssille.  Joukkueessa voimistelivat: Anni Kuhn, Linnea Piispanen, Ilona Tenkula,Maaria Westerberg, Ella Winberg 

5. luokassa kisasi ainoana joukkueena SVS Espoon 2006-2009 syntyneiden keilajoukkue, joka suoritti sutjakasti nuorten EM- ja SM-joukkueohjelman viime vuodelta - vain hieman helpotettuna. Joukkueessa voimistelivat: Aida Ahlholm, Thea Haiba, Mette Merisalu, Aino Törmänen, Emma Törmänen.

Joukkueluokka 2
1. Iona ILO
2. Dorado ImVo
3. SVS Lauttasaari "Pionit"
...
7 joukkuetta

Joukkueluokka 5
1. SVS Espoon keilajoukkue

1 joukkue

Yksilöissä saavutettiin upea tulos kun Sofia Kabosen johdolla noususijoille ylsi yhteensä kolme SVS-voimistelijaa! Thea Haiba ahkeroi joukkueen lisäksi mallikkaasti myös yksilöt ja Sara Penttilä voimisteli myös hienosti 10 kärkeen.

Yksilöluokka 5
1. Victoria Lassila TNV
2. Emilia Kärkkäinen Esvoli
3. Anastasia Rogozhina TaSi
...
5. Sofia Kabonen SVS Vantaa
...
8. Thea Haiba SVS Espoo
...
10. Sara Penttilä SVS Vantaa
....

Tiina Pirhonen SVS Vantaa 26. ja Lotta Hukkanen SVS Vantaa 38. hakevat sitten nousuja seuraavissa kisoissa.
...
5 SVS-voimistelijaa mukana 47 voimistelijan luokassa

Suinnuntaina kisat jatkuivat luokalla 2, jossa hienosti 1.kategoriaan ylsi  kaksi voimistelijaa ja 2. nousukategoriaan kolme voimistelijaa, 

Yksilöluokka 2
1. kategoria


1. Miisa Kurvi ImVo
2. Aida Berglund OVO
3. Camilla Valerius Elise-Vantaa
...
24. Linnea Piispanen SVS
...
31. Eevi Tick SVS Vantaa
...
2 SVS-voimistelijaa

2. kategoria 
(aakkosjärjestyksessä)

Anastasia Shevchenko SVS Espoo
Ilona Tenkula SVS
Madeleine Vuolle-Apiala SVS 

3 SVS-voimistelijaa

3.-4. kategoriassa
9 SVS-voimistelijaa

Yhteensä 14 SVS-voimistelijaa mukana 138 voimistelijan isossa luokassa.

Onnittelut voimistelijoille ja SVS-valmennusteameille!


Kiitokset kilpailun järjestäjälle HämVs:lle ja kaikille tuomareille - SVS -seuroista arvioimassa lauantaina Helena Hirvonen, Effi Anttila, Kiia Huotari, Vlada Pilli, su lisäksi Eveliina Rajajärvi.

TULOKSET