Kiitettävää kisaemännöintiä Lumossa, SVS-mitalitahti jatkui luokkakilpailuissa

16.4.2018

Musa/Ella, kuuluttaja/Tea, ylituomari/Susan, sihteeristö/Jassu apuna Hanna - tekniikka toimi moitteitta ja pisteet tekivät kiertokulkunsa Kisapalveluun, kiitos Effi tuomariston koordinoinnista ja Ulla kaikista materiaaleista
Musa/Ella, kuuluttaja/Tea, ylituomari/Susan, sihteeristö/Jassu apuna Hanna - tekniikka toimi moitteitta ja pisteet tekivät kiertokulkunsa Kisapalveluun, kiitos Effi tuomariston koordinoinnista ja Ulla kaikista materiaaleista
Titta - tietenkin SVS-väreissä!
Titta - tietenkin SVS-väreissä!
Terhi- ja lumoava buffapöytä Lumossa
Terhi- ja lumoava buffapöytä Lumossa
Palkinnot sävy sävyyn ja
Palkinnot sävy sävyyn ja
koko sisustus kauniisti SVS-väreissä.
koko sisustus kauniisti SVS-väreissä.
3. luokan voitto Annille, onnittelut myös Anastasialle ja Tealle
3. luokan voitto Annille, onnittelut myös Anastasialle ja Tealle
3. luokan Katerinan sivuvaaka
3. luokan Katerinan sivuvaaka
Annin penche
Annin penche
6. luokan Meten hyppy yli spagaatilinjan
6. luokan Meten hyppy yli spagaatilinjan
Meten alkuasento
Meten alkuasento
6. luokan Elviiran viimeinen vaikeusosaliike
6. luokan Elviiran viimeinen vaikeusosaliike
Elviiran sivuvaaka
Elviiran sivuvaaka
6. luokan palkitut - onnittelut taitureille!
6. luokan palkitut - onnittelut taitureille!
6. luokan Emma
6. luokan Emma
Elviiran sivubalanssi
Elviiran sivubalanssi
6. luokan Aida ristivaakatasapaino
6. luokan Aida ristivaakatasapaino
3. luokan Emma
3. luokan Emma
Esiintymässä Sara
Esiintymässä Sara
3. luokan Aino
3. luokan Aino
Viivi pallolla
Viivi pallolla
Inessa pallolla
Inessa pallolla
Matkaevästä mukaan voimistelijoille - ruokahuolto toimi hienosti myös tuomareille ja valmentajille
Matkaevästä mukaan voimistelijoille - ruokahuolto toimi hienosti myös tuomareille ja valmentajille
Harkkapuolella löytyi myös naposteltavaa pitkien päivien piristeeksi
Harkkapuolella löytyi myös naposteltavaa pitkien päivien piristeeksi
Ilmapallokaarien alla SVS Espoon staralaisia Sade 2011, Susanna 2010, Jade 2011, Nita 2011...
Ilmapallokaarien alla SVS Espoon staralaisia Sade 2011, Susanna 2010, Jade 2011, Nita 2011...
...ja SVS-seurojen 6-luokkalaisia Elviira, Emma, Mette (Aida puuttuu)
...ja SVS-seurojen 6-luokkalaisia Elviira, Emma, Mette (Aida puuttuu)
SVS Vantaan staralaisia (puuttuu Jessica)
SVS Vantaan staralaisia (puuttuu Jessica)
...Staroilla saa aina hienoa kokemusta esiintymisestä.
...Staroilla saa aina hienoa kokemusta esiintymisestä.

SVS Vantaan mahtava järjestelytiimi emännöi Luokkakilpailu 2:sta Lumon liikuntahallilla Korsossa 14.-15.04.2018.

Huolellinen etukäteistyö toi tulosta, tekniikka pelasi ja iloinen talkooväki loi tunnelman - Lumon luokkiksiin oli omien ja vieraiden mukava tulla. Birgitta Josefssonin johdolla järjestettiin tyylikkäät luokkakisat - hyvä Titta ja koko mainio SVS-Staff! Kiitos ylituomari Susan Salmelalle ja kaikille tuomareille sekä sihteereille.

Kuvat: Marko Penttilä
 

Kiitokset upeille sponsoreillemme: DNA, K-Supermarket Kamppi, I-LO Sport, Piruetti, Natalian Konditoria, Lush, Hierontaterapia Helmi, Oriflame, Consult Lady Oy, Lidl!


Tässä kevään toisessa luokkakilpailussa kisattiin duoissa ja trioissa sekä yksilöiden luokissa 3 ja 6 sekä esiinnyttiin Staralla.
 

Lauantain 34 duojen ja triojen joukossa ei tällä kertaa nähty SVS-voimistelijoita. Tulokset löytyvät linkistä alla.

Yksilöluokassa 3 oli mukana huimat 100 voimistelijaa. Luokassa saavutettiin hieno SVS-menestys, kun jo kolmanteen peräkkäiseen ikäsarjan/luokan voittoon voimisteli puhtailla suorituksilla SVS Espoon Aino ("Anni") Törmänen (2009) ja samaan kategoriaan ylsi myös SVS Vantaan Katerina Pellja (2007). Toiseen nousukategoriaan sijoittuivat vielä hienosti Anna Sadouskaya (2008) SVS Espoo ja Taisia Voronova (2007) SVS.
Kategorioihin 3 ja 4 sijoittui vielä kuusi SVS-prenuorta, jotka pääsevät hakemaan nousuja kesäkuussa Voimistelupäivillä tai syksyn kisoissa. 

Luokka 3
  
Kategoria 1
1. Aino Törmänen 2009 SVS Espoo 
2. Anastasia Egorova 2009 SC Vantaa
3. Tea Laamanen 2008 ImVo
...
21. Katerina Pellja 2007 SVS Vantaa
...

Kategoria 2
Anna Sadouskaya 2008 SVS Espoo
Taisia Voronova 2007 SVS


Kategoria 3
Keiti Huotari, Aino Lehmusvaara

Kategoria 4
Kiira Kekki, Aleksandra Terentieva, Emma Uusi-Kouvo, Sara Virta 

Sunnuntaina jatkettiin yksilöluokalla 6. Korkeimmassa mestaritasoa edeltävässä luokassa voimistelijoita 36 ja mukana hienosti myös neljä SVS-nuorta ja prenuorta. Uuden luokan vapaaohjelman osat tuottivat ensikertalaisille liikaa haastetta,näiden osien muistaminen sekä toteuttaminen sujui vielä hyvin vaihtelevasti. Sijoitukset jäivät näin kauas totutuista, kun pariin välineohjelmaankin sujahti virheitä tai vajauksia.

Vapaaohjelman pakollisten osien kehittäminen takaa myös muiden ohjelmien vartalo-osien laadun ja monipuolisuuden, joten tinkimätön pinnistely iltapäivisin SVS-salilla jatkuu ja uusi yritys tässä mestaritasoa edeltävässä luokassa sitten kesäkuussa edessä.  

Luokka 6

1. Sissi Levijärvi 2006 SC Vantaa
2. Aurora Pohjanvirta 2006 OVO
3. Toini Antila 2007 TNV
...
22. Mette Merisalu 2007 SVS Espoo
...
25. Emma Törmänen 2007 SVS Espoo
... 
31. Elviira Niiranen 2005 SVS Vantaa
...
35. Aida Ahlholm 2006 SVS Espoo
...

 

Staralla voimisteli lupaavia lapsia SVS-seuroista, kaikki saivat tärkeää esiintymiskokemusta sekä diplomit ja muistiaiset tapahtumasta.

Molempien kisapäivien päätteeksi saatiin myös nähdä esimakua seuraavasta viikonvaihteesta, jolloin kisataan Naisten ja Nuorten yksilöiden SM-kilpailut samaisessa Lumon hallissa. Yksilömaajoukkueen voimistelijamme SVS Espoon Inessa Rif
ja SVS Vantaan naisten sarjan ensikertalainen Viivi Paasirova ovat mukana naisten sarjassa - tervetuloa kannustamaan heitä ja muita hienoja SM-tason voimistelijoita sekä myös ikäkausikisassa SC Vantaa -cup kisaavia nuoria ja prenuoria sekä lapsia ensi viikonloppuna!


Onnittelut voimistelijoille ja valmennusteameille (Effi Anttila ja Emmi Anttila, Anna Dmitrijeva, Liudmila Grigoreva, Helena Hirvonen, Kirsi ja Kiia Huotari,  Vanessa Jasnikovski,  Jasmin Josefsson, Iiris ja Inessa Rif) keskittymistä ja treeni-iloa kaikille kohti seuraavia haasteita!

TULOKSET