Yksilö- ja joukkuemitaleita Turun luokkakilpailuissa

23.10.2017

















COCO Sport järjesti kauden ensimmäiset luokkakilpailut Turussa 21.-22.10.2017. Kupittaan hallilla kisattiin joukkueluokissa sekä yksilöluokissa II ja V. SVS-seuroilla upea menestys!



Lauantaina hopealle voimisteli Aino "Anni" Törmänen (2009) SVS Espoosta ja ykköskategoriaan Aino Lehmusvaara (2006) SVS Vantaalta. Toiseen nousukategoriaan ylsivät Keiti Huotari (2008) SVS Vantaalta ja Aleksandra Terentieva (2008) SVS Helsingistä.

Luokka II yksilöt

Kategoria I


1. Anastasia Egorova SC Vantaa
2. Aino Törmänen SVS Espoo
3. Veera Pohjavuori OVO
...
11. Aino Lehmusvaara SVS Vantaa
...

Kategoria II
Keiti Huotari SVSV
Aleksandra Terentieva SVS
2 voimistelijaa SVS-seuroista

Kategoria III
2 voimistelijaa SVS-seuroista

Kategoria IV
6 voimistelijaa SVS-seuroista

Yhteensä 

149 voimistelijaa, 12 SVS-voimistelijaa 

Sunnuntaina joukkuesarjoissa luokassa III 2008-2009-syntyneitten vannejoukkue Pingut venyi hopealle liiton uudella haastavalla valmisohjelmalla. 
Prenuorten marraskuiseen joukkuekisaan valmistautuva Golden Girls 2005-2006 voimisteli kärjen tuntumaan ensimmäisellä näytöllä, mutta toisen näytön virheet laskivat sijoitusta.

Joukkueet III luokka

1. Vannejoukkue Esvoli
2. Pingut SVS Espoo (Pihla Kolari, Anna Sadouskaya, Daniella Strömberg, Aino Törmänen, Sara Virta
3. Timantit JyVo -79
3 joukkuetta

Joukkueet VI luokka
1. Pre-nuoret Elise
2. Hopeatähdet Elise-Vantaa 
3. Sarabit Elise-Järvenpää
...
6. Golden Girls SVS Vantaa (Lotta Hukkanen, Sofia Kabonen, Elviira Niiranen, Sara Penttilä, Tiina Pirhonen, Jessica Silomaa)  
7 joukkuetta

Sunnuntaina SVS-tytöistä ohjelmissaan onnistuivat parhaiten hopealle voimistellut Mette Merisalu (2007) ja top 10:een yltäneet Elviira Niiranen (2006), Aida Ahlholm (2006) ja Emma Törmänen (2007).

Luokka V yksilöt

1. Lia Kallio OVO
2. Mette Merisalu SVS Espoo
2. Linnea Louvanto COCO Sport
...
6. Elviira Niiranen SVS Vantaa
...
9. Aida Ahlholm SVS Espoo
9. Emma Törmänen SVS Espoo
...

Yhteensä.
48 voimistelijaa, 7 SVS-voimistelijaa

Onnittelut menestyksestä ja onnistumisista tässä kisassa sekä tsemitykset kotisaleille kohti seuraavia kisahaasteita kaikille voimistelijoillemme sekä
SVS-teamien valmentajille! Seuraava luokkakisaetappi on Imatralla, jossa kisataan luokat I, IV, JM ja M. Kansallisen kisakauden päätavoite on Kupittaalla 225.-26.11.2017 käytävät nuorten SM-kilpailut ja prenuorten joukkuekilpailu.

Kiitos pitkät päivät arvioineille tuomareille sekä COCO Sportille kisajärjestelyistä!